10 wskazówek jak napisać dobre CV po angielsku

Opracowanie CV jest jednym z pierwszych kroków podejmowanych w kierunku znalezienia pracy. Dla osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, napisanie CV po angielsku może być bardzo trudne i może wymagać wielu badań i korekty.

Aby Ci pomóc, oto 10 wskazówek dotyczących tworzenia wspaniałego CV w języku angielskim, zgodnie ze standardami północnoamerykańskimi:

1. Informacje kontaktowe znajdują się w nagłówku

Nagłówek powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, adres z kodem pocztowym, numer telefonu i e-mail. Jeśli Twój adres e-mail nie wygląda profesjonalnie, zmień go przed umieszczeniem w CV.

2. Trzymaj się z dala od wszystkiego, co osobiste

Nie wspominaj o niczym osobistym, co nie jest związane z pracą. Wiek, data urodzenia, stan cywilny i numer ubezpieczenia społecznego nie powinny być w ogóle wymieniane. Nie zaleca się również używania zdjęć, chyba że twój osobisty wygląd jest kluczowy dla tej konkretnej pracy. Na przykład: Gospodarz telewizyjny, aktor filmowy.

3. Stwórz jasny cel

Twój cel zawodowy powinien być krótki, jasny i na temat. Jest to cel odnoszący się do twojego obecnego CV, a nie do twoich osobistych planów na następne pięć lat. Nie zapomnij wspomnieć o konkretnym stanowisku, którym jesteś zainteresowany, oraz o podsumowaniu zawodowym, udowadniającym, że masz kwalifikacje do tej pracy.

4. Zostaw trochę informacji na sekcję Umiejętności i Kwalifikacje

Sekcje Edukacja oraz Umiejętności i Kwalifikacje to dwie różne rzeczy. Stopnie naukowe, nazwa szkoły lub uczelni, rok ukończenia studiów znajdują się w sekcji Edukacja w Twoim CV. Niedawni absolwenci mogą również rozważyć wspomnienie o swojej średniej ocen i wyróżnieniach. Specjaliści, którzy są w połowie swojej kariery mogą wymienić swoje wykształcenie po sekcji Doświadczenie zawodowe, ponieważ w ten sposób zwraca się większą uwagę na ich osiągnięcia zawodowe i praktyczne.

Umiejętności, znajomość obsługi komputera, certyfikaty, języki itp. znajdują się w sekcji Umiejętności i kwalifikacje i muszą być adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz oraz do Twojego celu.

cv in english sample

5. Nie zapomnij wspomnieć o swoim doświadczeniu w wolontariacie

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem bez doświadczenia zawodowego, lub osobą szukającą zmiany kariery, czas pomyśleć o budowaniu swoich umiejętności poprzez wolontariat lub staże. Postaraj się znaleźć doświadczenie wolontariackie związane z pożądaną przez Ciebie pracą, dzięki czemu zdobędziesz zestaw umiejętności potrzebnych na tym konkretnym stanowisku. Wolontariat pokazuje również, że jesteś gotów wnieść swój wkład w społeczeństwo, nie wymagając przy tym wypłaty. Jest to zwykle postrzegane jako pozytywna cecha.

6. Używaj czasowników akcji i liczb

Używanie czasowników akcji i liczb pomaga zademonstrować osiągnięcia, szczególnie jeśli chodzi o opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Samo wymienienie obowiązków i odpowiedzialności nie wystarczy; dodaj trochę wpływu do swojego doświadczenia zawodowego, wspomnij o liczbie nowych klientów, których przyciągnąłeś do firmy, o wynikach kampanii, którą wdrożyłeś, o procencie wzrostu rocznej sprzedaży, do którego się przyczyniłeś itp.

7. Użyj słów kluczowych

Pamiętaj, że Twoje CV może być czytane przez komputer. Oprogramowanie do skanowania CV jest skonfigurowane w taki sposób, że wyłapuje słowa kluczowe i żargon branżowy związany z danym ogłoszeniem o pracę. Przed napisaniem CV, przeczytaj ponownie opis stanowiska i zapisz wszystkie słowa kluczowe, które widzisz. Są to zazwyczaj rzeczowniki. Pomoże Ci to stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny.

8. Nie bój się użyć drugiej strony

Jednostronicowe CV to powszechnie stosowane zalecenie, którego przestrzeganie jest mało realne. Nie czuj, że musisz ograniczyć CV do jednej strony, pomyśl o najbardziej istotnych informacjach, które lepiej zawrzeć na tej stronie. Jeśli używasz drugiej strony, umieść na niej nagłówek z imieniem i nazwiskiem oraz informacje kontaktowe. Pamiętaj, aby zostawić trochę „białej przestrzeni” w swoim CV; stłoczenie wszystkich informacji na jednej stronie utrudnia podkreślenie ważnych informacji.

9. Przejrzyj swoje referencje

Przygotuj listę swoich referencji z wyprzedzeniem, ponieważ prawie każdy pracodawca prosi o nią, jeśli nie z góry, to po pierwszej lub dwóch rozmowach. Najczęstszą praktyką jest umieszczenie frazy „Referencje dostępne na życzenie” na dole CV.

Kontakty do Twoich referencji muszą być dobre, ponieważ na pewno zostaną sprawdzone! Dla referencji przygotuj osobną stronę z tym samym nagłówkiem, którego użyłeś dla CV.

10. Przygotuj list motywacyjny

Przygotowując CV, nie zapomnij o napisaniu listu motywacyjnego. Są mniejsze szanse, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną bez dobrze napisanego listu motywacyjnego.

List motywacyjny ujawnia informacje i umiejętności, których często nie można wykazać w CV, takie jak umiejętność komunikacji pisemnej, osobisty styl pisania, profesjonalizm, dbałość o szczegóły w gramatyce, interpunkcji i ortografii, inicjatywa i inne. Pamiętaj więc, aby poświęcić trochę czasu na napisanie skutecznego listu motywacyjnego i skrupulatnie go skorygować, razem z CV.