Jak napisać list motywacyjny?

Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego warto wykona parę czynności, o których piszemy poniżej:

  • Przeczytaj ofertę pracy tak by mieć pewność jakie wymagania stawia nam pracodawca.
  • Zrób rozeznanie na temat firmy do której aplikujesz i o jej branży (podczas rozmowy kwalifikacyjnej będą to na pewno przydatne informacje).
  • Pomyśl jakie doświadczenia zawodowe możesz zawrzeć w liście motywacyjnym, a które spełniają oczekiwania pracodawcy.
  • Zastanów się jakie cechy Twojego charakteru mogą być przydatne na danym stanowisku.
  • Warto się również zastanowić jakie są Twoje krótko i długoterminowe plany zawodowe.

Sam list motywacyjny nie powinien mieć więcej niż 1 strona A4. W takim wypadku musimy się skupić aby pisać w sposób konkretny i na temat.

Dobrze przygotowany list motywacyjny powinien składać się z następujących elementów:

  • Danych kontaktowych (imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon i e-mail) – w lewym górnym rogu.
  • Miejscowość i data w prawym górnym rodu.
  • Dane kontaktowe firmy do której składamy podanie – z prawej strony poniżej linii własnych danych kontaktowych.
  • Wstęp – zdanie które zaczyna się od zwrotu grzecznościowego (np. Szanowni Państwo). Następnie w napisz gdzie znalazłeś daną ofertę pracy i na jakie stanowisko aplikujesz.
  • Rozwinięcie – to tutaj będą zawarte informacje Twojego listu motywacyjnego. W tej części motywujemy naszą chęć podjęcia pracy na danym stanowisku. Ukazujemy dotychczasowe doświadczenia zawodowe i cechy charakteru, które będą pomocne na danym stanowisku. Chwalimy się sukcesami zawodowymi. List motywacyjny jest swego rodzaju reklamą samego siebie, należy jednak pamiętać aby nie przekoloryzować, bo może to być źle odebrane.
  • Zakończenie – część poświęcona na podsumowania i wyrażenie gotowości do spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobrze opracowany list motywacyjny pozwoli Ci zainteresować pracodawcę Twoją osobą i sprawić iż zaprosi Cię on na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj aby nie zapomnieć o dołączeniu do listu najważniejszego pliku z CV.

Czym jest list motywacyjny i jakie ma zadania?

List motywacyjny to jak sama nazwa wskazuje pismo, które ma świadczyć o naszej motywacji do podjęcie pracy na danym stanowisku. W dzisiejszych czasach jest ono nierozłącznym elementem podania o pracę, na które składa się CV i właśnie list motywacyjny. Nawet jeśli list motywacyjny nie jest wymagany w ofercie pracy, warto poświęcić trochę czasu i przygotować takie pismo, które w finalnym rozrachunku może działać na naszą korzyść. W liście motywacyjnym wyrażamy nasze zainteresowanie ofertą pracy. Określamy nasze kompetencje i cechy charakteru, które są zgodne z potrzebami konkretnego stanowiska. Jeśli posiadasz sukcesy zawodowe związane z ofertą pracy, pochwal się nimi. Osoby rekrutujące na podstawie listu motywacyjnego chcąc poznać, czy dany kandydat spełni ich oczekiwania. List motywacyjny to również miejsce, w którym możesz napisać to co nie zmieściło się z różnych powodów w Twoim CV. Zdecydowanie polecamy każdorazowo dołączyć list motywacyjny do każdego podania. Będzie to dobrze świadczyć o waszej motywacji do podjęcia pracy.

Jakich błędów unikać w przypadku listu motywacyjnego?

  • Wysyłanie listu motywacyjnego o tej samej treści w odpowiedzi na wiele ofert pracy. Każdorazowo list motywacyjny powinien być przygotowany indywidualnie pod kątem wymagań jakie stawia przed nami potencjalny pracodawca.
  • Kopiowanie zdań i frazesów z wzorów dostępnych w Internecie. Naprawdę lepiej napisać list motywacyjny swoimi słowami. Osoba rekrutująca ma serdecznie dość, kiedy musi czytać kolejny list motywacyjny, w którym używane są cały czas takie same zdania. Po pewnym czasie przestaje w ogóle czytać. Starajmy się pisać od siebie i na temat.
  • Dublowanie treści z CV. W liście motywacyjnym nie powinniśmy raz jeszcze pisać o tym, co już zdążyliśmy napisać w CV.
  • Błędy ortograficzne. Tak samo jak w przypadku CV warto kilka razy przeczytać , a nawet dać nasz list motywacyjny komuś do sprawdzenia, tak aby uniknąć błędów językowych, które mogły by świadczyć o naszym niedbalstwie.
  • Wysyłanie listu motywacyjnego w edytowalnej formie. Zawsze starajmy się wysyłać nasze podanie w wersji nieedytowalnej, np. w formacie PDF. Unikniemy w ten sposób przykrej sytuacji kiedy nasz list motywacyjny nie otworzy się na komputerze pracodawcy, który nie ma np. takiej czcionki jaka została użyta lub ma nowszą wersje oprogramowania, w której nasze pismo może ulec zniekształceniu. Plik PDF można w łatwy sposób utworzyć np. za pomocą programu PDF Kreator lub poprzez wbudowane funkcje w program Open Office czy MS Word.