Jak napisać CV

Niestety ale nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV. Na tej stronie dowiesz się jak powinno wyglądać dobre CV w języku angielskim. Damy kilka rad i uwag, które należy przestrzegać. Koniecznie przeczytaj ten tekst przed wysłaniem swojego CV do potencjalnego pracodawcy.

Opracowanie profesjonalnego CV to naprawdę trudne zadanie, które wymaga poświecenia nawet kilku dni. Trzeba na to jednak patrzeć jak na inwestycje w siebie. Źle dobrane CV nie otworzy nam drzwi do kariery.

Niejednokrotnie dobrze opracowane CV stanowi dla naszej osoby najlepszą formę reklamy.

To właśnie w nim musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pisz o swoich sukcesach, osiągnięciach i nagrodach.
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie CV ma zawsze największy wpływ na to jak będą nas oceniać potencjalni pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego twoje CV nie może budzić najmniejszych zastrzeżeń. Musisz się w nim zaprezentować w jak najlepszym świetle. Pisz zwięźle, ale uważaj aby opisy nie były zbyt krótkie. Nie wystarczy podać nazwę firmy lub stanowisko które zajmowałeś. Napisz również krótki opis w którym podasz za co byłeś odpowiedzialny. Da to czytającemu szerszy obraz twoich umiejętności.

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że na stanowisko o które się ubiegasz będzie kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset zgłoszeń. Z doświadczenia wiemy, że wiele życiorysów jest odrzucanych ze względu na wygląd i formę CV. Aby tego uniknąć musisz mieć pewność, że Twoje CV będzie opracowane w sposób profesjonalny i interesujący.

Niepisaną zasadą jest iż CV nie powinno mieć więcej niż 2 strony. Jeśli masz za dużo informacji do przekazania, postaraj się skupić na tym co Twoim zdaniem będzie najbardziej istotne dla Twojego przyszłego pracodawcy. Pisz o doświadczeniach zawodowych związanych ze stanowiskiem pracy.

Poniżej znajdziesz listę elementów z których musi składać się porządnie złożone CV:

  • Personal Details (imię, nazwisko, dane teleadresowe, zdjęcie),
  • Education (informacje o przebiegu Twojej edukacji zaczynając od ostatnio zakończonych),
  • Work Experiance (informacja o przebiegu kariery zawodowej),
  • Additional Skills and Qualifications (dodatkowe umiejętności i kwalifikacje),
  • Hobby’s (twoje zainteresowania nie związane z pracą).

Na koniec napiszemy czego należy bezwzględnie unikać w dobrze opracowanym CV.

To są elementy których zastosowanie prawie na pewno spowoduje odrzucenie Twojej kandydatury:

  • W CV piszemy tylko i wyłącznie o doświadczeniach związanych ze stanowiskiem na które się ubiegamy. Pisanie o pracy przy zbiorach truskawek w Niemczech, składając podanie o stanowisko kierownika, na pewno nie będzie mile widziane.
  • Nie stosujecie przeklejanych i oklepanych zwrotów z najbardziej popularnych i dostępnych w sieci przykładów CV w języku angielskim. Postaraj się dodać coś od siebie. Pracodawca, który przegląda któreś z kolei CV z tym samym tekstem może od razu skreślić waszą kandydaturę.
  • Staraj się pisać prawdę i tylko prawdę. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjne pracodawca dowie się, że oszukiwałeś w CV może dojść do wniosku że możesz go oszukiwać w codziennej pracy.
  • To tyle jeśli chodzi o rady i sugestie. Pozostaje nam życzyć szczęścia w poszukiwaniu pracy i zaprosić do pobierania darmowych przykładów CV z naszej strony.

Teraz jak już wiesz jak napisać CV w języku angielskim możesz skorzystać z darmowego kreatora CV w tym języku.