Jak napisać profesjonalne i skuteczne CV po angielsku? Przykład do pobrania

Na stworzenie profesjonalnego CV poświęć więcej czasu niż pierwotnie zakładałeś. Każdy element CV musi być dopracowany tak, abyś został zapamiętany przez pracodawcę. Dzięki temu Twój dokument będzie wyróżniał się na tle innych aplikacji, a to może być szansa na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

Jak zacząć pisać CV (lub życiorys)? Przeczytaj uważnie ofertę pracy!

W każdym oficjalnym procesie rekrutacyjnym, a przynajmniej w zdecydowanej większości, kandydat zobowiązany jest do przesłania CV. Na podstawie zawartych w nim informacji pracodawca lub specjalista ds. HR sprawdza, czy kandydat spełnia określone wymagania, a jeśli tak – osoba ta jest zapraszana na rozmowę kwalifikacyjną. Po tym etapie rekrutacji podejmowana jest decyzja o zatrudnieniu kandydata. Branże i stanowiska pracy są różne, dlatego wymagania wobec kandydatów są różne. Dlaczego o tym wspominam i dlaczego jest to takie ważne? Chciałam przypomnieć, że nie ma jednego szablonu, jednego uniwersalnego dokumentu, nie ma wzoru CV zaprojektowanego i dostosowanego do wszystkich stanowisk. CV jest odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Pamiętaj, aby dostosować swoje CV do wybranej oferty pracy.

Jak to zrobić? Porównaj wymagane kompetencje ze swoimi umiejętnościami. Jeśli wymagania i Twoje kompetencje pokrywają się, oznacza to tylko jedno – jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Używaj podobnego słownictwa, zwrotów z oferty pracy podczas pisania CV, to sprawi, że zostaniesz dobrze zrozumiany i doceniony jako ich idealny kandydat. Twoje CV powinno być spójne. Twoje doświadczenie, umiejętności i zainteresowania muszą być ze sobą zgodne. Co jeszcze możesz zrobić? Nawet jeśli w ofercie pracy nie ma bezpośredniej prośby, rozważ napisanie listu motywacyjnego. Dołącz list motywacyjny do wzoru CV (mamy gotowe szablony, ogólne przykłady dla wybranych stanowisk.

Odpowiedni format CV, profesjonalny szablon CV – co wybrać?

Większość szablonów CV można podzielić na trzy główne kategorie. Szablony klasyczne, nowoczesne i kreatywne.

Klasyczne CV – ta forma dokumentu sprawdzi się w niemal każdej branży. Prostota, minimalizm i przejrzystość to najważniejsze zalety tego typu dokumentów. Klasyczne CV sprawdzi się w zawodach technicznych, to także dobry wybór dla pracowników z sektora finansowego i ubezpieczeniowego.

Nowoczesne szablony to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy chcą pokazać, że są na bieżąco z nowymi trendami. Nowoczesne CV to idealny wybór dla wszystkich zawodów z branży IT (programistów, administratorów sieci). To także dobra opcja dla menedżerów, handlowców, analityków.

Kreatywne szablony sprawdzą się w przypadku stanowisk twórczych, takich jak grafik komputerowy, specjalista ds. reklamy i marketingu, projektant, fotograf, copywriter.

Najważniejsze wskazówki:

Pobierz wzór CV odpowiedni dla Twojej branży (przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady klasyczne, nowoczesne i kreatywne do pobrania).

Musisz wiedzieć, że rekruter poświęca średnio 7 sekund na przejrzenie CV, to niewiele czasu, dlatego najważniejsze informacje wpisz na pierwszej stronie dokumentu, bo jeśli pracodawca nie znajdzie interesujących informacji na pierwszej stronie, to możesz być pewien, że nie zajrzy na drugą.

Zdjęcie kandydata, tak wiem w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie czy Australii nie dodajemy zdjęcia do CV, ale w innych krajach przepisy są inne. Według administratorów LinkedIn profil ze zdjęciem kandydata jest bardziej wiarygodny, a osoby, które opublikowały swoje zdjęcie otrzymują więcej ofert współpracy. Ta sama zależność dotyczy dokumentów aplikacyjnych.

Pisz w dokumencie tylko istotne informacje, adekwatne do konkretnego stanowiska. Dodaj informacje, które stanowią wartość dodaną do Twojego profilu zawodowego lub są interesujące dla przyszłego pracodawcy.

Rozwiń sekcję Podsumowanie kariery – uwaga czytelnika w pierwszej kolejności skupi się na treści tej sekcji.

Wykorzystaj wymienione informacje w swoich umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym, taka forma sprawi, że Twoje CV będzie bardziej przejrzyste.

Sprawdź, jakie umiejętności są wymagane w ogłoszeniu o pracę. Jeśli Twoje kompetencje pokrywają się z tymi z ogłoszenia o pracę, to idealnie. Pamiętaj, że te wymienione w ogłoszeniu są najważniejsze dla pracodawcy, zwróć uwagę na te, które są na górze listy wymagań (zazwyczaj te wymagania są najważniejsze). Użyj listy punktów, aby zaprezentować swoje umiejętności.

Zawsze zamieszczaj informacje w odwrotnym porządku chronologicznym, czyli najnowsze doświadczenie dodaj na górze sekcji (tak jak w naszych przykładowych wzorach CV, które możesz pobrać ze strony za darmo).

Pisz krótko i o sobie (więcej o sobie opowiesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej), spraw, by Twoje CV było mocne i krótkie. Masz hobby, które współgra z pracą, świetnie, napisz o swoich zainteresowaniach w CV. Hobby sprawdza się w przypadku kandydatów z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

Pamiętaj, aby nie dodawać do CV zainteresowań, które mogą prowadzić do kłopotliwych pytań.

Unikaj tworzenia dużych bloków tekstu, rób odstępy między sekcjami, dzięki czemu dokument będzie bardziej przejrzysty i czytelny.

Przed wysłaniem CV do pracodawcy zapisz dokument w formacie PDF (masz taką możliwość w programie Microsoft Word lub skorzystaj z darmowego kreatora CV online). Format PDF gwarantuje, że odbiorca otrzyma dokument dokładnie w takiej formie, w jakiej go zapisałeś.

Zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy, przygotuj CV, które wyróżnia się na tle innych dokumentów. Pamiętaj, że dobry format CV to nie wszystko, najważniejsza jest treść CV. Posłużę się tutaj metaforą. O tym, czy książka jest dobra, decyduje treść, a nie okładka, natomiast dobra okładka może sprawić, że będziesz chciał wziąć taką książkę do ręki w księgarni.